49 30 3030 8077 0

SEMICON Europa – Committee Members

@SEMIEurope

SEMI Europe Technical Programs Committees 

Experts and influential leaders from the industry guide and support SEMI Europe through the committees. For the SEMICON Europa programs, in particular the following committees:

 

Semiconductor Technology Programs Committee (STC)


Michael Arnold,
PEER Group
 

Pascal Louis,
X-Fab
Prof. J.W. Bartha

Johann Bartha,
TU Dresden
 

Laurent Pain,
CEA-Leti

Pietro Canto,
STMicroelectronics
 

Thomas Passler,
Applied Material

Bernie Capraro,
Intel Ireland Ltd
 

Joachim Pelka,
Fraunhofer

Johan Dekoster,
imec
 

Markus Pfeffer,
Fraunhofer IISB

Guy Dubois,
GDCL Management
  Oliver_Pyper_Infineon

Oliver Pyper,
Infineon

Mart Graef,
TU Delft (co-chair)
  Ionut_Radu

Ionut Radu,
Soitec (co-chair)

Winfried Kaiser,
Zeiss
 

Stephan Raithel,
DAS

Wilfried Lerch,
Centrotherm
  Sprey

Fred Roozeboom,
Eindhoven University of Technology

Didier Louis,
CEA-Leti
 

Hessel Sprey,
ASM International

top

 

Advanced Packaging Conference Committee (APC)

Mehmet Akcit, Hesse GmbH

Mehmet Akcit,
Hesse GmbH
 

Frank Kuechenmeister,
GLOBALFOUNDRIES

Rolf Aschenbrenner,
Frauenhofer IZM
  Andy Longford
Andy Longford, 
PandA Europe (co-chair)

Hans Auer,
Evatec
 
Jens Mueller, 
IMAPS Europe Chapter

Eric Beyne,
imec
 

Pascal Oberndorff,
NXP

Peter Cockburn,
Xcerra
 

Thomas Oppert,
Pac Tech
Ivan Galesic OSRAM
Ivan Galesic,
OSRAM
  Amandine Pizzagalli,
Yole Développement
Michel Garnier,
STMicroelectronics
  Poupon, Gilles
Gilles Poupon,
CEA-Leti
Matthias Grossman,
Momentive
 

Klaus Pressel,
Infineon

Ingo Henkel,
Bosch
  Hugo_Pristauz

Hugo Pristauz,
BESI
Graham Jones

Graham Jones,
CMT Semiconductor Services
 

Reinhart Richter,
Ebara

Steffen Kröhnert,
NANIUM (co-chair)
  Mario_Saliba_Henkel_Ltd

Mario Saliba,
Henkel Ltd

top

 

Fab Management Forum Committee (FMF)


Carsten Deuper,
NXP
  Joerg Recklies, Infineon

Joerg Recklies,
Infineon

Manfred Kraxenberger,
ABB Switzerland
  Thomas Richter, Robert Bosch GmbH

Thomas Richter,
Robert Bosch GmbH
Riccardo Martorelli,  LFoundry

Riccardo Martorelli,
LFoundry
  Bruno MOUREY TI

Bernhard Riester,
Texas Instruments Deutschland
Serge Nicoleau,
STMicroelectronics
  Mario Podewils Mario von Podewils,
X-Fab Erfurt (chairman)

top

 

Power Electronics Conference Committee


Dirk Brinkmann,
Bosch
 

Cassandra Melvin,
Atotech
Léa  Di Cioccio CEA-Leti
Léa  Di Cioccio,
CEA-Leti
  Thomas Neyer, VP R&D, Fairchild Semiconductor

Thomas Neyer,
VP R&D, Fairchild Semiconductor
Prof_Gueldner_TU_Dresden

Henry Güldner,
TU Dresden
 

Herbert Pairitsch,
Infineon (chairman)

Arnost Kopta,
ABB
 

Milan Rosina,
Yole Developpement

Joe Mai,
Jem Europe
     

top

 

Innovation Village Committee

Jacques Berg

Jacques Berg,
TEL Venture Capital
 
Hyunchul Jeong,
Samsung Ventures 

Dr. Georg Bodammer, 
Siemens Technology Accelerator GmbH
 

Dr. Dieter Kraft,
Robert Bosch Venture Capital GmbH
Jong Sang Choi, Samsung Ventures
Jong Sang Choi,
Samsung Ventures
 

Sebastien Paillat, 
ALIAD – Air Liquide Corporate Venture Capital
Christophe Desrumaux, CEA Investissement
Christophe Desrumaux,
CEA Investissement
 

Michael Stewart,
Applied Ventures

Vic Genco, 
3M New Ventures
  Pascal Vanluchene, Capital-E

Pascal Vanluchene,
Capital-E

Rodolphe Heliot,
Aster
     

top

 

FLEXEurope Committee

Karl-Heinz-Bock_Fraunhofer-EMFT

Karl-Heinz Bock,
Technische Universität Dresden
 

Christoph Kutter,
Fraunhofer EMFT (chairman)
Michael Ciesinski

Michael Ciesinski,
FlexTech Alliance
 
Christof Landesberger,
Fraunhofer EMFT

Istvan Denes,
Bosch
  Claus-Lichtenberg_Roth_Rau

Claus Lichtenberg,
Roth & Rau BV
jerome_gavillet_cttee

Jerome Gavillet,
CEA-LITEN
  Luigi Occhipinti

Luigi Occhipinti,
Uni of Cambridge
Mike Hack

Mike Hack,
Universal Display Corp. (UDC)
  Andreas Toennis

Frank Schulte,
AIXTRON SE
Ryoichi Ishihara

Ryoichi Ishihara,
TU Delft
  Andre-Zimmermann_Robert-Bosch
Andre Zimmermann,
Universität Stuttgart,
Hahn-Schickard-Gesellschaft
Antti Kemppainen

Antti Kemppainen,
VTT
     

top

 

Materials Committee


Christoph Adelmann,
imec
 

Ionut Radu,
Soitec

Johan Bartha,
TU Dresden
 

Carlo Reita,
CEA-Leti


Markus Keil,
HSEB Dresden
 


Thomas Skotnicki,
STMicroelectronics

Cassandra Melvin,
Atotech
 

Thomas Weiss,
Nexperia

Thomas Mikolajick,
Namlab
 

Marcel Wieland,
GLOBALFOUNDRIES (chairman)
For more information on these dynamic committees and to find out how you can participate, contact the SEMI Europe office at semieurope@semi.org.
Share page with AddThis